Gå till innehåll

Föreningar och kretsar

Här kan du få en tydlig överblick över vilka socialdemokratiska föreningar, klubbar och områdeskretsar som finns i Göteborg.

Föreningar
Vardagspolitiken bedrivs i S-föreningen. Bland grannar och arbetskamrater diskuteras och drivs allt från väldigt lokala till globala frågor. Varje förening beslutar själva hur de ska bedriva sin verksamhet och föra sina åsikter, krav och idéer vidare. Föreningens styrelse väljs direkt av medlemmarna vid årsmötet. Att vara aktiv i en förening är ett roligt sätt att vara engagerad i partiet, här träffas medlemmar regelbundet för att diskutera politik och umgås. Om du vill bli medlem i en förening gör du det smidigast genom att skicka ett mail till: medlemskap.goteborg@socialdemokraterna.se

Den största delen av våra föreningar är stadsdelsföreningar, men vi har också fackliga S-föreningar, kvinnoklubbar, kulturföreningar, internationella föreningar, med flera. Alla föreningar tillhör partidistriktet.

Områdeskretsar
Socialdemokraterna i Göteborg har tio områdeskretsar som har sitt geografiska ursprung i den tidigare stadsdelsnämndsindelningen. Alla partidistriktets medlemmar är medlem i den krets där de är folkbokförda. Områdeskretsarna samordnar framförallt kampanjverksamhet inom sitt område, i samarbete med aktiva föreningar i området. Styrelsen för respektive krets röstas fram av dess medlemmar.

Stadsdelsföreningar

Angered C-Rannebergen sdf
Ordförande: Abbas Zarrinpour, abbzar09@gmail.com
Medlemsansvarig: Abbas Moosavi, moosavi1400@yahoo.se

Askim sdf
Tf Ordförande: Tommy Johansson, tommyimajorna@gmail.com
Medlemsansvarig: Lars Skoglund, karlsson.skoglund@telia.com

Backa sdf
Ordförande: Vivi-Ann Nilsson, vivi.gbg@outlook.com
Medlemsansvarig: Arne Olsson, arne.gbg.olsson@gmail.com

Bergsjön sdf
Ordförande: Johan Büser, johan.buser@riksdagen.se
Medlemsansvarig: Johan Büser, johan.buser@riksdgen.se

Biskopsgården sdf
Ordförande: Christer Gustafsson, gchrister@hotmail.com
Medlemsansvarig: Kjell Söderberg, kjesod48@gmail.com

Bjurslätt sdf
Ordförande: Stephan Ljungberg, stephan.ljungberg@callmo.se
Medlemsansvariga: Stefan Ljungberg, stephan.ljungberg@callmo.se,

Härlanda sdf
Ordförande: Roland Dahlström, roland.a.dahlstrom@gmail.com
Medlemsansvariga: Boris Ståhl, boris.m.stahl@gmail.com och Åke Persson, aketorgny1@gmail.com

Högsbo sdf
Ordförande: Magnus Kindmark, magnus.kindmark@icloud.com
Medlemsansvarig:
Pontus Norman, pontus.norman@gmail.com
Mahira Mukhtarova, mahirammm@gmail.com

Kortedala sdf
Ordförande: Axel Andersson, axelandersson1995@gmail.com
Medlemsansvarig: Tamara Nesic, tamara.nesic@socialdemokraterna.se

Kärra sdf
Ordförande: Magnus Åsman, magnus.asman84@gmail.com
Medlemsansvarig: Katarina Sjöberg, katarina.sjoberg22@gmail.com

Linnéstaden sdf
Ordförande: Isak Ekman, isak97ekman@gmail.com
Medlemsansvarig: Pia-Marie Wehrling, wehrling@gmail.com

Lundby sdf
Ordförande: Eva-Lena Fransson, evalena.fransson@telia.com
Medlemsansvariga: Eva-Lena Fransson, evalena.fransson@telia.com
Pär Johansson, par.joh@gmail.com
Facebook-sida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Majorna sdf
Ordförande: Jennie Östlund, jennie.m.ostlund@gmail.com
Medlemsansvariga: Ove Theliander, ove.theliander@bahnhof.se
Berit Pedersen, bpedersen1952@gmail.com

Norra Angered sdf
Ordförande: Ellen Mitikka, ellen.mitikka@poseidon.goteborg.se
Medlemsansvarig: Bo Palm, bopalm1950@gmail.com

Nylöse sdf
Ordförande: Anders Wikström, aw63gbg@hotmail.se
Medlemsansvarig: Sofia Hvitfeld, sofia.ellinor.hvittfeldt@gmail.com

S i Centrum sdf
Ordförande: Bengt Erik Larsson, belarssongoteborg@gmail.com
Medlemsansvarig: Åsa Kramér, asakramer22@gmail.com

S i Örgryte sdf
Ordförande: Kerstin Brunnström, kerstin.brunnstrom@gmail.com
Medlemsansvarig: Dick Halldén, dick.hallden@gmail.com

Stampen sdf
Ordförande: Kerstin Billmark, kerstin.billmark@telia.com
Medlemsansvarig: Kerstin Billmark, kerstin.billmark@telia.com

Södra Angered sdf
Ordförande: Mahmoud Saidi, ms21mahmoud@gmail.com
Medlemsansvarig: Mahmoud Saidi, ms21mahmoud@gmail.com

Södra skärgården sdf
Ordförande: Ingemar Javinder, ingemar.javinder@telia.com
Medlemsansvarig: Inger Blixt, inger.blixt@gmail.com

Torslanda sdf
Ordförande: Anders Moberg, anders.moberg@volvo.com
Medlemsansvarig: Anders Moberg, anders.moberg@volvo.com

Tuve-Säve sdf
Ordförande: Susanne Bomark, guldflickan@telia.com
Medlemsansvarig: Markus Ingvarsson, markuse.ingvarsson@gmail.com

Tynnered sdf
Ordförande: Jens-Henrik Madsen, jenshenrik.madsen@icloud.com
Medlemsansvarig: Anna Lundgren, anna79lundgren@hotmail.com

Västra Frölunda sdf
Ordförande: Aida Hadziselimovic, aida.hadziselimovic3@gmail.com
Medlemsansvariga: Annis Berndtsson, annisbb46@gmail.com, samt Karl Larsson Bergh, kalle.bergh@live.se

Älvsborg sdf
Ordförande: Jane Åberg, jane.aberg@telia.com
Medlemsansvarig: Jane Åberg, jane.aberg@telia.com

Älvstrandens sdf
Ordförande: Lars Carlström, lars.carlstrom09@gmail.com
Medlemsansvarig: Elisabeth Borg, elisabeth.borg@telia.com

Fackliga S-föreningar

Byggnads sdf
Ordförande: Jack Rolka, jack.rolka@byggnads.se
Medlemsansvarig: Mikael Karlsson, mannen62@icloud.com

Elektrikerna sdf
Ordförande: Daniel Torro Eriksson, daniel.torroeriksson@sef.se
Medlemsansvarig: Daniel Torro Erikssoon, daniel.torroeriksson@sef.se

Fastighetsarbetarna sdf
Ordförande: Madlen Gunnarsson, madlen.gunnarsson@fastighets.se

Göteborgs transportarbetare sdf
Ordförande: Lars Sjöberg, lars6522@gmail.com
Medlemsansvarig: Lars Sjöberg, lars6522@gmail.com

Handels sdf
Ordförande: Andreas Sjöö, andreas.e.sjoo@gmail.com
Medlemsansvarig: Cristina Vezeteu, v_criss@yahoo.com

Hotell och restaurang sdf
Ordförande: Gustav Öberg, gustav.oberg@gmail.com
Medlemsansvarig: Bengt Klang, bengt.k.i.iklang@hotmail.com

IF Metalls fria grupp sdf
Ordförande: Kristofer Bergman, kristofer.bergman@hotmail.com
Medlemsansvarig: Robin Magnusson Otter, magnussonrobin15@gmail.com

Kommunal sdf
Ordförande: Claudia Nistor-Pedrini, claudia_pedrini@hotmail.com
Medlemsansvarig: Micaela Gillgren, micaela.gillgren@icloud.com

Livsmedelsarbetarnas sdf
Ordförande: Fredrik Ståhle, fredrik.stahle@gmail.com
Medlemsansvarig: Nina Forsberg, nina.forsberg@livs.se

Målarna sdf
Ordförande: Ronny Johansson, ronjon355@msn.com
Medlemsansvarig: Ronny Johansson, ronjon355@msn.com

SEKO Göteborg sdf
Ordförande: Camilla Widman, camilla.widman@seko.se
Medlemsansvarig: Jane Åberg, jane.aberg@telia.com

SKF sdf
Ordförande: John Granqvist, john.granqvist@skf.com
Medlemsansvarig: Marie Petersson, marie.petersson@skf.com

Tjänstemännen sdf
Ordförande: Jimmy Sand, jimmy@s-akademiker.se
Medlemsansvarig: Elisabeth Hulter, elisabeth.hulter@stadshuset.goteborg.se

Volvo sdf
Ordförande: Gustaf Engbusk, gustaf_engbusk@hotmail.com
Medlemsansvarig: Dan Karlberg, dannejk87@gmail.com

Kulturföreningar

Bosniska sdf
Ordförande: Asim Ramic, asim.ramic89@yahoo.com
Medlemsansvarig: Fadila Bajraktarevic, fadilab8@hotmail.com

Kulturarbetarna sdf
Ordförande: Ulf Ahlstedt, advokat.ulf.ahlstedt@telia.com
Medlemsansvarig: Pia-Marie Wehrling, wehrling@gmail.com

Kurdiska sdf
Ordförande: Hewa Cardoi, hcardoi@hotmail.com
Medlemsansvarig: Abo Moradi, abo183@hotmail.com

Mångkulturella sdf
Ordförande: Bahman Esmail Nejad, bahman1962@hotmail.com
Medlemsansvarig: Abbas Rezadost, rezadost@hotmail.com

Turkiska sdf
Ordförande: Cenab Turunc, turunc04@gmail.com
Medlemsansvarig: Cenab Turunc, turunc04@gmail.com

Internationella föreningar

Göteborgs Internationella sdf
Ordförande: cristian_delgado@hotmail.com
Medlemsansvarig: Carolina Hultgren, carolina.hultgren@icloud.com

PES Göteborg sdf
Ordförande: Henrik Johansson, henrikgerrebacka@outlook.com
Medlemsansvarig: Magnus Kindmark, magnus.kindmark@icloud.com

Övriga föreningar

Socialdemokratiska föreningen Göteborg
Ordförande: Lars-Ola Dahlqvist, lars-olad@hotmail.se
Medlemsansvarig: Andreas Hektor, andreas.hector@gmail.com
Läs mer om socialdemokratiska föreningen här. Länk till annan webbplats.

Utopia sdf
Ordförande: Tristan Troby, tristan.troby@gmail.com
Medlemsansvarig: Elham Aghaee Hakkak, ela.h10@yahoo.com

Seniorsossarna sdf
Ordförande: Siw Wittgren Ahl, siw.wittgrenahl@gmail.com
Medlemsansvarig: Abbas Moosavi, moosavi1400@yahoo.se
Klicka här för Seniorsossarnas program våren 2024. Pdf, 152.2 kB.

Sidoorganisationer

S-kvinnor

S-kvinnodistriktet i Göteborg
Ordförande: Susanne Sillberg Ligander, susannesillbergligander@gmail.com

Adallet sdk
Kotaktperson: Susanne Sillberg Ligander, susannesillbergligander@gmail.com

Alma sdk
Ordförande: Susanne Bomark, guldflickan@telia.com
Medlemsansvarig: Anette Karlsson, nettan49.ak@gmail.com

Avant Garde Gbg sdk
Vice ordförande: Felicia Hermann, felicia.hermann@gmail.com
Medlemsansvarig: Lena Malm,  lena.malm21@gmail.com

Biskopsgårdens S-kvinnor
Ordförande: Saida Hussein, saidamoge@hotmail.com
Medlemsansvarig: Siw Wittgren Ahl, siw.wittgrenahl@gmail.com

Framtidens sdk
Ordförande: Shadiye Heydari, heydari.shadiye@gmail.com
Medlemsansvarig: Nsryn Joamir, nsryn_joamir@hotmail.com

Lundby sdk
Ordförande: Lena Malm, lena.malm21@gmail.com
Medlemsansvarig: Eva-Lena Fransson, evalena.fransson@telia.com

Röda Rosor sdk
Ordförande: Ulla-Karin Näslund, ullakarinnslund@gmail.com
Medlemsansvarig: Amireh Bahmani, amireh.bahmani@yahoo.se

Vildrosorna sdk
Ordförande: Eva Magnusson, eva_ma52@hotmail.com
Medlemsansvarig: Eva Magnusson, eva_ma52@hotmail.com

S-studenter

Göteborgs Socialdemokratiska Högskoleförening
Ordförande: Oscar Linde Svedestad, lsoscar02@gmail.com
Medlemsansvarig: Johanna Eriksson, erikssonjohanna99@gmail.com

SSU

SSU-distriktet i Göteborg
Ordförande: Hilda Andersson,  hildalovisa.andersson@gmail.com

Unga Socialdemokrater Göteborg sdf
Ordförande: Jim Tellefsdal, jim_tellefsdal@hotmail.com
Medlemsansvarig: Märta Alnebratt, marta.alnebratt@ssu.se

HBTQ+ S

HBTQ+ Socialdemokrater Göteborg sdf
Ordförande: Annelie Schagerström, schager12345@gmail.com
Medlemsansvarig: Pia Gillerstedt, pia.gillerstedt@kungalv.se
Facebooksida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Tro och Solidaritet

S för Tro och Solidaritet Göteborg Distriktet
Ordförande: Karin Greenberg Gelotte, greenberg.karin@gmail.com

S för Tro och Solidaritet Göteborg sdf
Ordförande: Karin Greenberg Gelotte, greenberg.karin@gmail.com
Medlemansvarig: Katarina Bredberg, bredbergkatarina@outlok.com

S för Tro och Solidaritet Hisingen sdf
Ordförande: Marika Danielsson, marikadanielsson@hotmail.com
Medlemsansvarig: Marika Danielsson, marikadanielsson@hotmail.com

Områdeskretsar

Områdeskretsarna samordnar framförallt kampanjverksamhet inom sitt område, i samarbete med aktiva föreningar i området.

Angered
Ordförande: Claudia Nistor-Pedrini, claudia_pedrini@hotmail.com

Askim-Frölunda-Högsbo
Ordförande: Göran Moberg, goran.moberg@politiker.goteborg.se

Centrum
Ordförande: Aslan Akbas, aslan.akbas@gmail.com

Lundby
Ordförande: Lena Malm, lena.malm21@gmail.com
Facebooksida Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Majorna-Linné
Ordförande: Mats Andrén, mats.andren@vgregion.se

Norra Hisingen
Ordförande: Micael Bomark, silverman@telia.com

Västra Hisingen
Ordförande: Bahman Esmail Nejad, bahman1962@hotmail.com

Örgryte-Härlanda
Ordförande: Hannes Hurtig, hanneshurtig@gmail.com

Östra Göteborg
Ordförande: Anders Wikström, aw63gbg@hotmail.com

Västra Göteborg
Ordförande: Leif Blomqvist, leifblomqvist0@gmail.com

 

Sida uppdaterad 2024-01-24.